Στο Race Master 3D, αγωνίζεστε σε συναρπαστικούς αγώνες σε φουτουριστικές διαδρομές με ποικίλα εμπόδια, που πρέπει να ξεπεραστούν χωρίς να μειώσετε ταχύτητα, καθώς ο στόχος είναι να αφήσετε πίσω τους αντιπάλους σας.
Ο παίκτης έχει την ευκαιρία να αγωνιστεί σε επτά διαφορετικές πίστες, οδηγώντας εξαιρετικά γρήγορα σπορ αυτοκίνητα, και να πηδήξει ράμπες, να μπει σε σήραγγες και να πάρει κλειστές στροφές. Με τους πόντους που μαζεύει μπορεί να ξεκλειδώσει πίστες και άλλα στοιχεία.
Οι αγώνες διεξάγονται σε επτά διαφορετικές τοποθεσίες, συμπεριλαμβανομένων παραλιών και φουτουριστικών πόλεων. Συνολικά, τα γραφικά έχουν μια εξαιρετική τρισδιάστατη εμφάνιση και τα σκηνικά είναι μοντέρνα και πλούσια σε χρώματα νέον.
Ο παίκτης πρέπει να κρατήσει το δάχτυλό του πατημένο στην οθόνη για να επιταχύνει και να χρησιμοποιήσει το επιταχυνσιόμετρο για να αποφύγει τους αντιπάλους και τα εμπόδια.