Το Car Town Streets είναι ένα παιχνίδι με αυτοκίνητα στο οποίο ο χρήστης πρέπει να συμμετέχει σε αγώνες για να κερδίσει χρήματα και να εξελίξει μια πόλη αποκλειστικά αφιερωμένη στα αυτοκίνητα.
Το παιχνίδι είναι αρκετά εύκολο και, πολλές φορές, είναι πολύ αργό. Ο χρήστης πρέπει να συναρμολογήσει το αυτοκίνητο, να συμμετάσχει σε αγώνες και με το συσσωρευμένο έπαθλο να επεκτείνει την πόλη ή να αγοράσει περισσότερη βενζίνη ή νέα ανταλλακτικά για το όχημα.
Το παιχνίδι έχει υπέροχα σκηνικά, με καλοσχεδιασμένα και λεπτομερή γραφικά. Οι μικρογραφίες αυτοκινήτων, από περισσότερες από 35 μάρκες, είναι εκπληκτικές.
Το παιχνίδι ελέγχεται μέσω εντολών στην οθόνη και ενός μενού, το οποίο επιτρέπει την πρόσβαση στο κατάστημα, τις ρυθμίσεις και ακόμη και τους φίλους στο Facebook.